verze pro tisk

Správné zaměření záclony

29. červen 2013

Zaměření záclony je důležité kvůli tomu, abyste je v oknech měli přesně v požadované velikosti. Je přitom nutné počítat s několika centimetry navíc.

Při zjišťování správných rozměrů je nejprve nutné změřit celkovou šířku plochy, kterou budete chtít záclonou zakrýt.

Existuje několik variant velikostí. Zvolit můžete dlouhé záclony, které budou zakrývat nejen okno k parapetu, ale povedou až k zemi. Tyto záclony jsou velmi působivou variantou.

Další možností je vedení záclony pouze k parapetu, dále je pak možné také zvolit pouze vyloženě krátký styl, kdy záclona zakryje jen určitou část okna.

Poté, co zjistíte šířku plochy, a to podle délky garnýže nebo samotné šířky okenního prostoru, je potřeba na základě zjištěného údaje vypočítat šířku záclony.

Záleží přitom na počtu řasení, které u záclony chcete mít. U klasické záclony řasení mělo být dvou- až trojnásobné.

Po výpočtu ještě přidejte kolem osmi až deseti centimetrů, které budou sloužit k založení boků záclony.

Praktický příklad:

Pokud je okno široké 2 metry, měla by šířka záclony být minimálně dvojnásobná, tedy 4 metry. K tomu připočtete ještě zmíněných osm až deset centimetrů na boky.

Výše uvedeným výpočtem zjistíte šířku záclony. Důležitá je však také její výška. Zde je zapotřebí brát v potaz nejenom samotnou délku od tyče k zemi, případně k parapetu, počítejte také s tím, že několik centimetrů navíc ubere na délce založení záclony.

V případě nejvíce využívaných záclon, které se věší na háčky nebo žabky k tyči, je nutné počítat s délkou záclon o cca pět centimetrů navíc.

Jak zjistit rozměry záclony:

  1. spočítat šířku okna
  2. zjištěnou šířku zdvoj až ztrojnásobit
  3. připočítat 8-10cm
  4. k výšce záclony připočítat navíc cca 5cm

 

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Záclony

pondělí, 27. leden 2014
13:26

Více se mi líbí dlouhé záclony až po zem, zakryjí nehezký radiátor a opticky zvýší pokoj.


posted by: Záclony (leonkin(a)seznam.cz) [Odpovědět]

Čtěte také...

Jak prát záclony?

Jak prát záclony?

Záclony je důležité pravidelně měnit a prát. Jako mnohé další materály, které v domácnosti používáte, i záclony se časem zanesou prachem. V kuchyni, kde dochází ke vzniku výparů během vaření, se navíc na záclony může přichytávat také mastnosta.

Z jakých materiálů se vyrábějí záclony

Z jakých materiálů se vyrábějí záclony

Záclony se podobně jako další stínící prvek, tedy zejména závěsy, vyrábějí z tradičních přírodních materiálů. V posledních letech se však upřednostňují moderní umělé materiály, které mají větší trvanlivost a jsou rovněž i méně náročné na údržbu.


Záclony podle typu místnosti

Záclony podle typu místnosti

Záclony jsou estetickým i praktickým prvkem. Při jejich výběru je dobré předem promyslet, do jaké místnosti je umístíme. Zdaleka ne vždy se totiž hodí využít univerzální záclony. Jiné požadavky si klade okenní prostor v kuchyni, obývacích pokoji nebo v ložnici.