Jak prát záclony?

Záclony je důležité pravidelně měnit a prát. Jako mnohé další materály, které v domácnosti používáte, i záclony se časem zanesou prachem. V kuchyni, kde dochází ke vzniku výparů během vaření, se navíc na záclony může přichytávat také mastnosta.

[index]Jak prát záclony?

Záclony je třeba prát alespoň jednou za dva měsíce, záleží přitom hlavně na typu místnosti. Největší péči je třeba věnovat záclonám a závěsům, které jsou umístěny v ložnici a v kuchyni.

V již zmiňované kuchyni dochází k jejich intenzivnějšímu zašpinění, v prostoru ložnice jde pak především o to, že pro zdravý a kvalitní spánek je nutné mít v místnosti minimum prachu. Ten se kromě podlahy a nábytku zachytává nejvíce právě na záclonách.

Praní záclon by mělo probíhat podle návodů a symbolů, které jsou na jednotlivých zakoupených produktech vyznačeny.

Dobu a způsob praní a také teplotu vody a zvolený prací program ovlivňuje druh materiáu, z něhož jsou dané záclony vyrobeny. Obecně však platí, že pro tento druh materiálu, který je křehký a tvořený z jemných látek, je zapotřebí zvolit jemný program, kde bude teplota vody v pračce maximálně 40 stupňů Celsia.

Během takového programu pračky využívá větší množství vody, nedochází k jejímu odstřeďování. Nižší otáčky pak zajišťují, že se prádlo během praní nepotrhá.

Při praní záclon v pračce se doporučuje využívart speciální pytlík na praní.

Během praní není vhodné používat aviváže nebo změkčovadla, ta by mohla narušit strukuru vláken.

Hlavní zásady pro praní záclon:

  1. prát maximálně na 40 stupňů
  2. před praním si zkontrolovat symboly na zácloně
  3. nepoužívat aviváž nebo zmekčovadlo