Z jakých materiálů se vyrábějí záclony

Záclony se podobně jako další stínící prvek, tedy zejména závěsy, vyrábějí z tradičních přírodních materiálů. V posledních letech se však upřednostňují moderní umělé materiály, které mají větší trvanlivost a jsou rovněž i méně náročné na údržbu.

[index]Z jakých materiálů se vyrábějí záclony

Přírodní materiály

Z přírodních materiálů převládá bavlna. Dále se pak používá k výrobě záclon také hedvábí nebo len.

U těchto materiálů lze vyzvdihnout pěkný design, nicméně každý, kdo si pořídí bavlněné nebo lněné záclony, musí počítat s tím, že péče o ně bude složitější nežli v případě umělotin.

Náročnější údržba spočívá zejména ve složitějším praní. Je důležité dbát na to, aby při praní záclon neměla pračka příliš vysoké otáčky, tím by došlo k narušení struktury vláken. Dále je potřeba se vyhnout také použití avivážních přípravků.

Umělé materiály

Pro výrobu záclon se v současné době využívají také moderní umělé materiály. Zejména se jedná o polyester, případně směsové tkaniny.

U těchto materiálů není potřeba tak důkladně dbát o způsob praní. Polyester je také méně náchylný na pomačkání, takže není zapotřebí záclony z něj vyrobené přežehlovat.

Moderní umělé tkaniny dokáží působit stejně efektně jako hedvání nebo bavlna. Působivé jsou kupříklad imitace mačkané bavlny.