Záclony podle typu místnosti

Záclony jsou estetickým i praktickým prvkem. Při jejich výběru je dobré předem promyslet, do jaké místnosti je umístíme. Zdaleka ne vždy se totiž hodí využít univerzální záclony. Jiné požadavky si klade okenní prostor v kuchyni, obývacích pokoji nebo v ložnici.

[index]Záclony podle typu místnosti

Kuchyně

V prostoru kuchyně je vhodné především vybrat takové záclony, které budou méně náročné na údržbu.

Vzhledem k tomu, že v této místnosti při vaření vznikají různé výpary a mastnoty, je praktičtější sem použít záclony z umělých materiálů nežli bavlněné či lněné varianty.

V kuchyni se dobře uplatní takzvané překřížené záclony.

Nakupujte levné záclony na Dante.cz - velký výběr moderních záclon.

Obývací pokoj a ložnice

V obývacím pokoji nebo ložnici pak pro změnu můžeme vsadit na efekt. Použít tak lze třeba barevné záclony, varianty s různými motivy a obrázky apod.

Pestrobarevné záclony jsou mimořádně vhodné také do dětských pokojíků. Zláště důležitá je zde volba kvalitních materiálů.

Obývací pokoj slouží nejen k odpočinku, ale také zde vítáme návštěvy. A pokud by zde byly použity laciné a nevkusné záclony, zbytečně by nám dělaly ostudu.

Při volbě záclon do obývacího pokoje i dalších místnosti je také dobré dbát na to, aby ladily se stěnami a celkovým vzhledem interiéru. Umělé záclony pestrobarevného provedení asi nebudou tím nejlepším řešením ve chvíli, kdy je dáte do oken místnosti, kde se nachází postarší dřevěný nábytek.

Praktické a zároveň i vysoce elegantní řešení do obývacího pokoje či ložnice přinesou římské rolety nebo japonské stěny, které působí dekorativněji nežli běžné řasené záclony.

Koupelna

Koupelna je místností, kde panuje zvýšená vlhkost. Na to je třeba myslet i v případě volby záclon. Je nutné vybrat takový materiál, které nebude na zvýšenou vlhkost trpět, jinak by mohl rychle začít plesnivět.

Namísto přírodních materiálů je tak vhodnější zvolit umělé látky ( polyester). Pakliže se přeci jen rozhodneme pro záclony z přírodních materiálů, je vhodné mít v koupelně kvalitní odvětrávací systém.

Samostatnou otázkou je, jakou zvolit velikost záclon. Mnohem stylověji obecně působí dlouhé záclony, které sahají téměř k zemi. V případě klasických velikostí je pak vhodné pořídit takové záclony, které budou sahat lehce pod parapet.

Dříve populární krátké záclony, někdy označované také jako tříčtvrťové. Snahou je zde zachovat alespoň částečný výhled skrz okna. Ty však dnes odborníci považují již za překonané, podobně jako variantu, kdy jsou použity krátké záclony, jež jsou umístěny pouze v dolní třetině okna.